Fotomodel – Model ,Katalog modeli nasıl olunur?

Modellik mesleği detaylar:

Birçok insan model olmak ister çünkü oldukça cazibeli, karlı bir meslek. Modellik mesleğinde rekabet ve sektörde sirkülasyon oldukça fazla. Birçok model kendini kabul ettirebilmek için uğraşıyor ancak, başarılı modeller mesleğini gerçekten seven ve aşkla bağlı kişilerden çıkıyor. Bu kez size model olabilmekle ilgili önemli kurallardan bahsedeceğiz ve bunu gerçekleştirebilmeniz içinde gerçekçi tavsiyelerimiz olacak.

İLK KISIM: Temel Kurallar

1-Kendinize iyi bakın: Sağlıklı olduğunuzu gösteren bir yapınızın olması şart. Sağlıklı beslenin, egzersiz yapın, dış görünüşünüze özen gösterin (ve iç huzurunuz da olmalı ki yüzünüze yansısın), kıyafetleriniz içinde fark edilir olun. Bu basit bir eğitim ancak bundan daha önemlisi bunu başaracağına inanmanız.

model-fotomodel-katalog mankeni

 • Cildinizi temiz ve parlak tutmaya odaklanın. Yüzünüzü gündüz – gece yıkayın ve haftada bir peeling yapın. Gece yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi sakın unutmayın.
 • Parlak ve sağlıklı saçlar önemli. Bazı ajanslar ve müdürler, ‘doğal yağlı görünümü’ isterler, eğer siz yıkanmaktan pek hoşlanmıyorsanız bu durum size uyuyor demektir.
 • Düzenli spor yapın. Özel olarak modellerle çalışan bir antrenör ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ona modelliğe dair amacınızdan ve nasıl görünmek istediğinizden bahsedin. Nasıl hissettiğinizi ve fikirlerinizi antrenörünüzle paylaşın.
 • Doğru beslenin. Birçok insanın söylediğinin aksine, sağlıklı yiyecekler yemeli ve bunları optimum ölçülerde tüketmelisiniz. Sebzeler, meyveler, tüm tahıl ve proteinler sizin dietinizin temelini oluşturmalı. Şekerler, nişastalı ürünler, boş karbonhidratlar ve sağlıksız yağlardan mümkün olduğunda kaçınmalısınız..

2-Hangi tip model olmak istediğinize karar verin : Teknik olarak, herhangi bir kimse model olabilir. Ancak eğer kati gereksinimleri karşılamazsanız, ajansların sizinle çalışma şansınızı kısıtlamış olursunuz ve bu durumu diğer departmanlarda telafi etmek durumunda kalırsınız.

katalog mankeni model

   • A Plus Beden Manken: Eğer vücuduz dolgun ve balık etli iseniz o zaman A+ beden model olabilirsiniz.
   • Podyum Mankeni: Podyumdaki birçok kadın en az 1.75 boyunda oldukça zayıf ve küçük göğüslü olur. Magdalena Frackowiak ve Sasha Pivovarova gibi. Erkekler çoğunlukla 1.85 boyunda ve 75 kg civarında olurlar. Clement Chabernaud ve Sean O’Pry gibi. Bunun dışında kalanlar Victoria Secret gibi bir marka için hiç uygun olmaz.
   • Katalog Mankeni: Birçok katalog mankeni 55-60 kg civarında olsalar da güzel bir yüze ve harika bir karaktere sahiptirler. Charlotte Free ve Barbara Palvin gibi.
   • İç Çamaşırı Mankeni: Bayanların, iri göğüslü ve ufak kalçalı olmaları gerekli. Adriana Lima ve Candice Swanepoel gibi. Erkekler için gerekli olan geniş omuzlar ve dar bir bel.
   • Diğer Model Tipleri: Eğer yukarıdaki yüz ve vücut tanımlarından hiçbirine uymuyorsanız, belki de el, ayak ya da saç modeli olabilirsiniz. Alternatif model olma seçenekleri de mevcut.
   • Nasıl göründüğünüzü dikkate alarak tarzınızı belirleyebilirsiniz. Biçimli kıvrımlarınız mı var, yoksa narin ve ince yapılı mısınız? Evsiz barksız gibi bakımsız mı yoksa komşu kızı modunda lolita gibi bir havanız mı var? Mayo ya da iç çamaşırı defilelerine çıkar mısınız mesela? (genellikle göğüs kısmınızın fark edilir olması ve incecik bir bele sahip olmanız lazım.

3-Kendinizi Eğitin: Kitaplardan, makalelerden modellik hakkında öğreneceğiniz çok şey var. Kaliteli dergiler, sektörel yazılar ve kitaplar, sizin poz verme gibi önemli becerileri geliştirmenizde yardımcı olacak ve sektörün çalışma prensiplerini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. (nasıl ajans bulunacağı konusunda da bilgi sahibi olursunuz)

   • Zor olsa da gerçekleştirin. Modellik dünyası birçok güzel yüzle dolu bir dünya. Sizin de yalnızca iyi gözükmeniz bu alanda başarılı olacağınızı göstermez. Modellik işinde mesele yalnızca harika görünmek değildir. İşin gerektirdiği spesifik gereksinimleri karşılamalısınız ki şansınız olsun. Modellik yalnızca eşsiz bir görünümü ve karakteristik özellikleri olan ciddi insanlar için uygundur. Bugünün dünyasında birçok insan model olmak için uğraş verdiğinden, aralarından sıyrılmak için mücadele etmek sabırlı ve azimli olmak gerek.
   • Bir modelin her zaman süpermodel gibi görünmek zorunda olmadığını anlamanız gerekiyor. Ancak çok çaba ile süpermodel statüsüne erişebilirsiniz. Hatırlanması gereken en önemli noktalardan birisi, asla utangaç olmayın ve bir işi hemen beceremediğiniz takdirde özür dilemeyin. Evet, bazı modeller ‘burnu havada’ ya da ‘kendine aşırı güvenli’dir ama bu kendinizi iyi hissettirdiği müddetçe devam edin! Kendiniz olun ama arada rol yapmayı da unutmayın..Modellik birçok rol becerisi gerektirir o yüzden kendinize has tavırlar belirleyin!!

1. Fotoğraflar çektirin: Bu bahsettiğimiz sizin arkadaşlarınızla çekildiğiniz doğal, komik fotoğraflar değil. Sizin düz bir arka plan önünde, yüzünüze yakın ve çok makyaj olmadan çekilen fotoğraflarınız. Bu fotoğrafları gün ışığında ve etrafta ilgiyi dağıtacak objeler olmadan çektirmelisiniz. Bu özel fotoğraflar, ajansların sizin hakkınızda temel bir fikir edinmesini sağlayacaktır. Vesikalık tarzı, boydan ve profilden olmak üzere mutlaka üç farklı şekilde fotoğrafınız bulunmalı.

2. Profesyonel fotoğrafçı tarafından çekilen resimleriniz olsun: Pahalı olsa da profesyonel fotoğraflar, size nasıl bir görüntü sunduğunuza dair daha iyi bir fikir verir. Bu fotoğrafları daha sonra önemli dergilerde ya da röportajlarınızda kullanacaksınız emin olun o yüzden bunu değerli bir yatırım olarak görün.

   •  Favori fotoğraflarınızı 8×10 ebadında bastırın. Bu fotoğrafları, sonrasında ajansınız tarafından çektirilecek profesyonel çekimlerinize sahip olana kadar, sizden istenecek farklı işlerde kullanmak üzere saklayın.
   • Eğer bu fotoğraflardan yeteri kadar olursa, hepsini sunabileceğiniz bir portföy ya da ‘kitap’ hazırlayın ve kasting firmaları ta da ajanslara görüşmeye gittiğinizde yanınızda götürün.

3. Vücut ölçülerinizi alın: Bu bilgiler, modellik ajanslarının sizi mevcut işlere göre kolaylıkla konumlandırmalarını sağlayacaktır.

beden-olcusu

   • Temel ölçüler, boy, kilo ve ayak ölçüsü.
   • Hangi bedenleri giyiyorsunuz? Göğüs, kalça ve bel ölçülerinizi alın.
   • Kişisel istatistiklerinizi oluşturun, örneğin saç renginiz, göz renginiz, teninizin rengi gibi..

4. Bir modellik ajansını ziyaret edin: Hemen hemen her büyük şehirde birçok modellik ajansı vardır ve neredeyse tamamına yakınının, yeni yeteneklere ulaştıkları bir bölümleri vardır.

fotomodel model

   • Portföyünüzü ve diğer tüm fotoğraflarınızı beraberinizde götürün. Genellikle sizden yürümenizi ve poz vermenizi isterler. Yüzünüzün fotoğrafını çekmek ve ölçülerinizi de almak isteyeceklerdir. Eğer sizi geri çevirirlerse ümidinizi kaybetmeyin. Genellikle ajansların farklı tip model grupları vardır ve siz onların portföyüne uygun değilsinizdir, hepsi bu.
   • Modellik ajanslarının halihazırda yaşadıkları birçok problem var. Birçok insan iş yürütmekten anlamadığı için dolandırılıyor ve dükkanı kapatmak zorunda kalıyorlar. Hiçbir ajans sizden ilk etapta 50 TL’den fazla para istememeli. Eğer sizden yüklü para isterlerse oradan uzaklaşın ve tekliflerini kabul etmeyin.

ÜÇÜNCÜ KISIM: İş Üstüne

1. Ölçüleriniz konusunda dürüst davranın: Sakın, bir çekim fırsatı yakalayabilmek için olduğunuzdan daha zayıf olduğunuzu söylemeyin. Eğer karşınızdaki stilisti yanıltır ve fark edilirseniz bu sizin sektör içindeki referansınızı daha yolun başındayken kötü etkiler ve modellik kariyerine güle güle demek zorunda kalırsınız.

2. Profesyonel, nazik ve saygılı olun: Bir ofis içinde çalışmasanız bile, bir profesyonel olmanız gerektiğini unutmayın. Beraber çalıştığınız insanlara kibar ve saygılı davranın çünkü kimleri tanıdıklarını ve sizin için nasıl bir tavsiyede bulunacaklarını bilemezsiniz. Kimseyi hor görmeyin. Model olabilirsiniz ancak bu size kibirli, yapmacık ya da kendini beğenmiş olma hakkını vermez.

 • Her zaman bir randevuya ya da çekime vaktinde gidin. Eğer geç kalır ve kaba olursanız, dedikodu gazetesi baskısını yapacak ve kimse sizinle çalışmak istemeyecek.
 • Organize olun. Modeller her zaman bir yerlere son dakikada yetişirler ve çok meşguldürler. Başarılı olmak istiyorsanız bazı yerlerde en ön sırada yer almalısınız. Bu konuda bir ajanda tutmanız size yardımcı olacaktır. Akıllı telefon kullanıyorsanız uyarıcı tonlarla hatırlatmalar kurmak daha da çok yardım eder.
 • Fotoğrafçılarla ilişkilerinizi geliştirin. Elbette profesyonel anlamda. Siz fotoğrafçının harika görünmesi için ona, o da sizin harika görünmenize yardım eder. Bu bir kazan-kazan durumu, o yüzden fotoğrafçılara hak ettikleri saygıyı gösterin ve el üstünde tutun.
 •  Modelliğe gerçek bir iş gibi bakın. Bu işi ciddiye almayan bayanların kariyer şansı elbette çok az. Bu işin göründüğünden daha zor olduğunu anlamalısınız ve tüm o moda şovlarındaki şaşalı hayatın ve parlak ışıkların arkasında yapılan çok iş ve harcanan ciddi bir emek var. Modellik tam zamanlı bir iş ve tüm dikkatinizi, odağınızı bu işe yönlendirmelisiniz. Bir hafta uzaklaşmanız bile sizi kariyerinizden edebilir. Modelliğin yalnızca küçük bir fırsat penceresi olduğunu unutmayın, eğer kısa bir dönem ara verirseniz bir daha asla aynı verimle geri dönemeyeceğinizin farkında olun. Modeller en fazla 5 sene çalışabilirler. Eğer bu süre içerisinde oldukça ünlü olursanız, elbette farklı alanlardan da teklif gelecektir.

modellik3

3. Çalışacağınız her işte, makyaj sanatçısı olup olmadığını teyit edin: Bazen, bazı önemli eşyaları beraberinizde getirmeniz istenir, örneğin fondöten gibi, eğer bir makyözleri yoksa o vakit sizin malzemelerini yanınızda götürmeniz gerekli.

4.Çekimlerde yaratıcı olun: Fotoğrafçılar sizi farklı pozlarla çekmek isterler, sizi yönlendireceklerdir ancak sizin de bu konuda farklı fikirler sunmanız gerekli. Çevrenizdeki eşyaları da kullanarak poz verin ve kendinize has bir tavır geliştirin, imzanız gibi olsun.

prova mankeni,katalog modeli

İPUÇLARI

   • Herhangi bir sözleşme imzalarken çok dikkatli olun. Bazı kontratlar sizden yalnızca özel ajanslar için modellik yapmanızı ister. Birçok anlaşma (ki çoğunlukla, tek çekimler için hazırlanan kısa kontratlar) fotoğrafçının görüntü üzerindeki hakkını vurgular ve nasıl isterlerse  öyle çekim yapabileceklerini ifade eder ama modelin hakkından bahsetmezler. Ancak bu sizin görüntünüz çekilen fotoğraflarınızla ne yapılacağını sormak hakkınız. Bir şey imzalamadan önce bu noktayı konuşmayı sakın atlamayın.
   • Bu sektörde, sizin uzmanlarla görüşebilmenize ve sorular sorabilmenize imkan veren merkezler mevcut. Birçoğu ayrıca, fotoğraf ve portföy tavsiyelerinin yanında, kontrat yönetimi konularında da hizmet sunuyorlar.
   • Ayrıca, modellik yarışmalarına katılabilirsiniz. Ancak bu yarışmaların saygın kurumlar tarafından organize edildiğinden emin olun.
   • Portföyünüz olmak zorunda değil, yalnız gösterebileceğiniz birkaç yakın çekim fotoğrafınız olmalı.
   • Diğer önemli bir nokta da özgüven. Kendinize güvenin, her şey yolunda gidecek ancak dozu aşıp pek havalara girmeyin.
   • Bazı modellik okulları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lisanslıdır. Ancak verdikleri eğitimin sorgulanabilir olması bir yana, bazı ajanslar bu okullarda, sonradan bırakması zor, bazı kötü alışkanlıkların öğretildiğini iddia ederler. Pahalı olmaları da cabası.
   • Tarz ve çıplaklık konusunda kendi sınırlarınızı bilin. Eğer çok cazibe gerektiren bir işi yapmak istemiyorsanız ya da çıplaklığı gerektiren işlerden rahatsızsanız, bunu işvereninizle görüşün ve insanların sizi sınırlarınızı aşmaya zorlamalarına izin vermeyin. Kariyerinizin gelecekte ne yöne gitmesini istediğinizi dikkate alın. Elbette şu an modellik yapmaktan memnunsunuz peki ya ileride moda dünyasına adım atmak ya da katalog hazırlamak isterseniz? Eğer bu tarz çalışmalarınız olursa, piyasadaki diğerleri arasından ayırt edilirsiniz.
   • Ebeveynlerinizin iznini alın, eğer ülkenizde belirtilen reşit olma yaşının altında iseniz bu şart. Her zaman ailenizin onayınızı almanız sizi daha güçlü yapar.
   • Bir web siteniz olsun. Bu sizin sektörde tanınmanıza yardımcı olurken aynı zamanda da hayranlarınızın size ulaşabileceği bir platform görevi görür.
   • Her ne sebeple olursa olsun, sizin için doğru olmayan bir ajansla sözleşme imzalarsanız, o vakit freelance olarak çalışmayı düşünebilirsiniz. Ancak uyanık olun, ödemeler genellikle daha az olur ve güvenlik tedbirleri de daha azdır.
   • Kendiniz olun. Bir çekim işi kapabilmek için asla değişmeyin. En önemlisi kendinizi güzel hissedin ve hiçbir fotoğrafçının aksini söylemesine izin vermeyin.
   • Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın. Doğru beslenin, sık sık egzersiz yapın, yeteri kadar uyuyun ve kendinizi aç bırakmayın!

UYARILAR

 • Modellik zor bir iştir. Sizi geri çevirdiklerinde hemen cesaretiniz kırılmasın. Top modeller bile, her şeylerini ortaya koymalarına ve sektördeki bilinirliliklerine rağmen hala yüzde 70 oranında geri çevriliyorlar.
 • Eğer siz de Kate Moss gibi top modellerden biri olursanız, çalıştığınız insanlar sizden top model olarak kalabilmeniz için katı kurallar koyabilirler. Örneğin, burnunuzu estetik yaptırmanızı ya da liposaction ya da göğüs implantı yaptırmanızı isteyebilirler. Modellik mesleğindeki baskı ve stres, birçok uzun vadeli zihinsel sağlık problemlerine ya da yeme bozukluklarına neden olabilir. Eğer tüm bu iş yükü ve yaşadığınız stres size fazla geliyorsa, birileriyle bunu paylaşmakta çekinmeyin. Hatta bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Eğer baskı ile yine de başa çıkamazsanız, belki de farklı bir uzmanlık alanını düşünmenizin vakti gelmiştir. Hiçbir iş sağlığınızdan daha önemli değil.
 • Eğer, online olarak tanıştığınız bir fotoğrafçı ile çekim planlıyorsanız, size şiddetle yanınızda bir büyüğünüzün ya da arkadaşınızın olmasını tavsiye ederiz. Bu sizin kendi güvenliğiniz için. Çünkü sanal dünyada kimin ne olduğunu bilemezsiniz. Eğer böyle bir tanıdığınız yoksa, ya da fotoğrafçı çekimde herhangi bir kimse istemiyorsa, o zaman onun backgroundunu araştırın. Kimlerle çalıştığını öğrenin, referansları nelerdir, ayrıca çekime giderken ve dönerken birinin size eşlik etmesini isteyin.
 • Eğer yabancı bir ülkeye davet edildiyseniz, seçmeler ya da direkt iş için, mutlaka dönüş biletinizi kendinizin karşılayabileceği kadar paranız olsun. Yasal işlerin yanında, size geliş biletinizi sunan ancak sonra genç kızları tuzağa düşürüp, geri dönemediklerinde de kadın ticareti zincirine katmaya çalışan birçok dolandırıcı da mevcut.
 • Hemen hemen her ajans, sizden kontrat imzalamanızı isteyecektir. Doğru ve hepsini okuduğunuzdan ve her kelimenin ne anlama geldiğini bildiğinizden emin olun. Hatta mecbur kalırsanız sözlük kullanın. Şartları imzalamadan önce bilmeniz her zaman daha iyidir.
 • Sizden ilk etapta para isteyen her ajansa karşı uyanık olun. Ajansların genel çalışma prensibi, paralarını komisyon olarak almalarıdır, bu da şu anlama geliyor ki, her işteki ödemelerinizden belli bir yüzde alırlar. Eğer çalışmazsanız, onlar da para almazlar. Eğer önceden ödeme yaparsanız, onlar açısından size iş bulmak için teşvik edici bir güç olmaz. Ancak sizden her ön ödeme isteyeni de elinizin tersiyle itmeyin. Eğer karşınızdakinin gerçek bir ajans olduğundan eminseniz, sizden masraflar için ne kadar talep ettiklerini dikkatlice dinleyin. Büyük piyasalardaki büyük ajanslar bu masrafları sizin için öder ya da en azından size kredi açarlar ancak küçük ajanslar, ya da dar piyasalardaki ajanslar her çalışan için masrafları karşılayamazlar. Bir ajans hakkında bilgi edinmek isterseniz, çalıştıkları modelleri bulun ve iletişime geçerek neden bu ajansla çalıştıklarına dair fikir edinin.